Aktualności

12. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie

 
 
Picture of Administrator platformy
12. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie
by Administrator platformy - Thursday, 15 May 2014, 4:36 PM
 

Stowarzyszenie montaż zajawka

Organizowany od 2000 roku Watch Docs jest jednym z największych na świecie festiwali filmowych o prawach człowieka. Jego nazwa to gra słów. „Watch dog” w języku angielskim oznacza dosłownie: „pies stróżujący”. Określenie to jest używane w odniesieniu do zrzeszeń, które monitorują działania władz publicznych. Mówi się, że „organizacje stróżujące” – do których między innymi należy Helsińska Fundacja Praw Człowieka, będąca jednym z głównych organizatorów przedsięwzięcia – patrzą władzy na ręce. Pilnują, by prawa i wolności każdego z nas były przez władzę respektowane. Drugie znaczenie terminu „watch docs” odnosi się do filmów, które są prezentowane na festiwalu. Dosłowne tłumaczenie słów „watch docs” to: „oglądaj dokumenty” – a to właśnie znakomite filmy dokumentalne są prezentowane w ramach przeglądu.

13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w filmie odbył się w grudniu 2013 roku. Po warszawskiej premierze przegląd zawsze prezentowany jest w całej Polsce w formie Objazdowego Festiwalu Watch Docs, który będzie w tym roku gościć w blisko 40 miastach, w tym także – już po raz szósty – w Bielsku-Białej. Tak jak w poprzednich latach zaprezentowane zostaną światowej klasy filmy dokumentalne, które mają uwrażliwić nas na naruszanie praw a także pokazać, do jakich nadużyć dochodzi w różnych krajach na świecie.

Każdy dzień festiwalu poświęcony jest innej problematyce. „Widziane z bliska” to filmy, w których dominuje intymne „spojrzenie” kamery. W filmie „Nasza klątwa” reżyserem jest tata małego Leo, chłopca chorego na rzadką, śmiertelną chorobę. Obserwujemy zmagania obojga rodziców z problemem, jakiego się nie spodziewali – to rzadki, szczery aż do bólu portret ludzi postawionych w obliczu życiowego dramatu.

W sobotę w sekcji „Cienka, czerwona linia: między propagandą, a PR-em” pokażemy filmy przybliżające temat propagandy i tzw. „kształtowania wizerunku” od czasów II wojny światowej aż po współczesność. Aby przekonać się „jak to się robi”, zapraszamy na letni obóz wojskowy w Rosji, bogate przedmieścia w Szwajcarii, do współczesnego Azerbejdżanu i do theatrum II wojny światowej.

Niedziela poświęcona jest kobietom i problemowi przemocy, jakiej doświadczają w różnych częściach świata. Polecamy zwłaszcza zwycięzcę tegorocznego festiwalu, film Nimy Sarvestaniego „Za kratami nie nosimy burek”, opowiadający o afgańskim paradoksie – trafiające do więzienia kobiety często po raz pierwszy w życiu czują się bezpieczne. Aby jednak nie pozostawać w złudnym przeświadczeniu, że  problem przemocy nie dotyczy naszego kraju, zapraszamy na spotkanie z Anną Chęć i Aliną Kulą z Fundacji Pozytywnych Zmian, które opowiedzą o realizowanym przez nie projekcie „REAGUJEMY – przeciwko przemocy”.

Organizatorami festiwalu są Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy, a współorganizatorami Stowarzyszenie Montaż i Galeria Bielska BWA.

            Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna jest partnerem festiwalu.

Piątek 6 czerwca

WIDZIANE Z BLISKA

17.00  Matka 24 h (52)

            Nigdy więcej – historia rewolucji (14)

            Szaraf (14)

19.00  Nasza klątwa (27)

19.30 spotkanie z Bogusławą Kandzią

20.15 Vojta Lavicka wzloty i upadki (88)

                       

 

Sobota 7 czerwca

CIENKA, CZERWONA LINIA: MIĘDZY PROPAGANDĄ A PR-EM

16.00  Propaganda Kompanien, reporterzy (98)

17.45  spotkanie z Michałem Rauszerem 

18.30 Niesamowity Azerbejdżan! (60)

19.40 Lato z Antonem (61)

20.45 Wizerunkowy problem (88)

 

Niedziela 8 czerwca

KOBIETY WOBEC PRZEMOCY

16.00 Banaz – historia miłosna (70)

17.15 spotkanie z Anną Chęć i Aliną Kulą z Fundacji Pozytywnych Zmian 

18.00 Za kratami nie nosimy burek (77)

 19.45 Salma (90)