Organizowany od 2000 roku Watch Docs jest jednym z największych na świecie festiwali filmowych o prawach człowieka. Jego nazwa to gra słów. „Watch dog” w języku angielskim oznacza dosłownie: „pies stróżujący”. Określenie to jest używane w odniesieniu do zrzeszeń, które monitorują działania władz publicznych. Mówi się, że „organizacje stróżujące” – do których między innymi należy Helsińska Fundacja Praw Człowieka, będąca jednym z głównych organizatorów przedsięwzięcia – patrzą władzy na ręce. Pilnują, by prawa i wolności każdego z nas były przez władzę respektowane. Drugie znaczenie terminu „watch docs” odnosi się do filmów, które są prezentowane na festiwalu. Dosłowne tłumaczenie słów „watch docs” to: „oglądaj dokumenty” – a to właśnie znakomite filmy dokumentalne są prezentowane w ramach przeglądu.
13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w filmie odbył się w grudniu 2013 roku. Po warszawskiej premierze przegląd zawsze prezentowany jest w całej Polsce w formie Objazdowego Festiwalu Watch Docs, który będzie w tym roku gościć w blisko 40 miastach, w tym także – już po raz szósty – w Bielsku-Białej. Tak jak w poprzednich latach zaprezentowane zostaną światowej klasy filmy dokumentalne, które mają uwrażliwić nas na naruszanie praw a także pokazać, do jakich nadużyć dochodzi w różnych krajach na świecie.
Każdy dzień festiwalu poświęcony jest innej problematyce. „Widziane z bliska” to filmy, w których dominuje intymne „spojrzenie” kamery. W filmie „Nasza klątwa” reżyserem jest tata małego Leo, chłopca chorego na rzadką, śmiertelną chorobę. Obserwujemy zmagania obojga rodziców z problemem, jakiego się nie spodziewali – to rzadki, szczery aż do bólu portret ludzi postawionych w obliczu życiowego dramatu.
W sobotę w sekcji „Cienka, czerwona linia: między propagandą, a PR-em” pokażemy filmy przybliżające temat propagandy i tzw. „kształtowania wizerunku” od czasów II wojny światowej aż po współczesność. Aby przekonać się „jak to się robi”, zapraszamy na letni obóz wojskowy w Rosji, bogate przedmieścia w Szwajcarii, do współczesnego Azerbejdżanu i do theatrum II wojny światowej.
Niedziela poświęcona jest kobietom i problemowi przemocy, jakiej doświadczają w różnych częściach świata. Polecamy zwłaszcza zwycięzcę tegorocznego festiwalu, film Nimy Sarvestaniego „Za kratami nie nosimy burek”, opowiadający o afgańskim paradoksie – trafiające do więzienia kobiety często po raz pierwszy w życiu czują się bezpieczne. Aby jednak nie pozostawać w złudnym przeświadczeniu, że problem przemocy nie dotyczy naszego kraju, zapraszamy na spotkanie z Anną Chęć i Aliną Kulą z Fundacji Pozytywnych Zmian, które opowiedzą o realizowanym przez nie projekcie „REAGUJEMY – przeciwko przemocy”.
Organizatorami festiwalu są Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy, a współorganizatorami Stowarzyszenie Montaż i Galeria Bielska BWA.
Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna jest partnerem festiwalu.
Piątek 6 czerwca
WIDZIANE Z BLISKA
17.00 Matka 24 h (52)
Nigdy więcej – historia rewolucji (14)
Szaraf (14)
19.00 Nasza klątwa (27)
19.30 spotkanie z Bogusławą Kandzią
20.15 Vojta Lavicka wzloty i upadki (88)
Sobota 7 czerwca
CIENKA, CZERWONA LINIA: MIĘDZY PROPAGANDĄ A PR-EM
16.00 Propaganda Kompanien, reporterzy (98)
17.45 spotkanie z Michałem Rauszerem
18.30 Niesamowity Azerbejdżan! (60)
19.40 Lato z Antonem (61)
20.45 Wizerunkowy problem (88)
Niedziela 8 czerwca
KOBIETY WOBEC PRZEMOCY
16.00 Banaz – historia miłosna (70)
17.15 spotkanie z Anną Chęć i Aliną Kulą z Fundacji Pozytywnych Zmian
18.00 Za kratami nie nosimy burek (77)
19.45 Salma (90)